Tomáš Söhnel - podlahářství Olomouc 
 renovace parket
 obložení schodiště
 pokládka krytiny

Kontakt

Tomáš Söhnel

Norská 201/4
77900 Olomouc

 +420 775 380 948
 sohneltomas@gmal.com

Dodavatelé

 Plovoucí podlahy

egger

 

quick step

 

Vinylové podlahy

quick step

Fatra imperio

thermofix

fatra click

conceptline

ecoline

expona domestic

expona click

design art

 

PVC podlahy

fatra

 gerflor

tarkett

ivc group

 

 

Dřevěné podlahy

befag

 magnum

meister

 

Linoleum

forbo

 

tarkett

 

  • Tarkett
  • Forbo

Jak název napovídá (linum - len, oleum - olej), jde o materiál vyrobený z přírodních surovin. Na počátku 20. století bylo linoleum velmi rozšířené, po 2. světové válce však díky bouřlivému nástupu PVC prodělalo dočasný úpadek. V 80. letech minulého století však návrháři začali stále více dbát na ekologické vlivy materiálů a linoleum se začalo postupně vracet jako vhodná alternativa. V současné době existují tři světoví výrobci linolea. Holandská firma Forbo, DLW - Armstrong a Tarkett.

Linoleum se vyrábí ze směsi lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, přírodní pryskyřice a vápence, podkladovou tkaninu tvoří juta. Jako přírodní materiál má tato podlahovina řadu charakteristických vlastností, které musíme brát v úvahu. Reaguje na vlhkost vzduchu, rozpouštědla a vodu v lepidlech. V závislosti na těchto podnětech má tendenci srážet se na délku a roztahovat na šířku. Tento jev je zapotřebí brát v úvahu zvláště při řezání spár. Korkové linoleum podléhá rozměrovým změnám více než ostatní. Obsah dřevité složky dále způsobuje větší citlivost na alkálie, které mohou narušovat strukturu vlákna a tím negativně ovlivnit životnost podlahy. Také ekologická barviva obsažená v linoleu mohou vlivem silné alkálie změnit barvu. Proto ve většině případů výrobci doporučují okamžitou ochranu polymery hned po položení. Ochranné disperze přinášejí i další výhody. Zlepšují optické vlastnosti podlahy, chrání ji před opotřebením, neopomenutelné je také hygienické hledisko, neboť zabraňují množení bakteriálního znečištění v pórech linolea a v neposlední řadě usnadňují údržbu a šetří náklady na udržovací chemii, protože nepotřebujeme velké dávkování. Polymerová vrstva se musí čas od času obnovovat v závislosti na zatížení podlahy, moderní přípravky dokáží prodloužit interval obnovy až na tři roky. Ale vývoj jde stále dopředu a výrobci se snaží zjednodušit život s linoleem na maximum. Nedávno se objevila na trhu novinka, linoleum se zvláštní povrchovou úpravou, u něhož odpadá napouštění podlahy ochranným filmem. Po celou dobu běžné životnosti materiálu nemusíme krytinu nijak speciál-ně upravovat, stačí běžná údržba jako v případě vinylových podlah s povrchem tvrzeným polyuretanem. Existuje také varianta plovoucího linolea, která usnadňuje práci již ve fázi pokládky. Linoleum je nalepené na HDF deskách opatřených zámkovým systémem.

Údržba

Na základě dlouholetých zkušeností výrobci doporučují suché čištění a mají pro to hned několik důvodů. Suchý systém čištění zabraňuje množení mikroorganismů, je méně pracný a levnější, používají se ekologické čisticí prostředky. Linoleum si déle zachovává hedvábný lesk a antistatické vlastnosti. Při denní údržbě se setře prach a vyčistí případné skvrny, jednou za čas (podle intenzity a způsobu zatížení podlahy) se podlaha vytře mopem nebo čisticím strojem a vyleští. Matná místa a skvrny se odstraní bodovým nástřikem sprejem. Při používání dezinfekcí musíme podlahu ošetřit polymerovou disperzí odolnou vůči těmto činidlům. Vhodnost použití Linoleum je výhradně interiérová záležitost, můžeme je aplikovat v bytech i komerčních objektech. Nedoporučuje se na terasy, balkony a podobná místa vystavená povětrnostním vlivům, vzhledem k rozměrovým změnám není vhodné do vlhkých prostor, koupelen či umýváren. Existují speciální druhy linolea, které jsou díky svým speciálním vlastnostem určené pro tělocvičny a sportovní haly, prostory, kde se kladou nároky na vysokou elasticitu, tlumení nárazů (ochrana kloubů během sportovní činnosti), odolnost proti uklouznutí. Pro zdravotnická zařízení bylo vyvinuto linoleum se sníženou elektrickou vodivostí. Korkové linoleum výborně zvukově izoluje, dalšího snížení kročejového hluku, vítaného zejména v panelácích, můžeme docílit položením korkové podkladní vrstvy. V současné době můžeme vybírat z mnoha barev a odstínů, do krytiny lze vkládat nejrůznější intarzie, bordury nebo barevné rohy.